Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz



Co je to radon - a proč nám náhle škodí?

Jednoduše vzato: radon nám nijak neškodí, ale jeho pozůstatky, opět radioaktivní, se usazují při dýchání v dýchacím traktu, působí "černobylské ozáření", což může vést k rakovině plic.

Že radon neškodil našim předkům? Pohybovali se daleko více na čerstvém vzduchu, příbytky neuměli tak utěsnit, jak to umíme my, a konečně leckdy zemřeli na jiné choroby dříve, než mohla rakovina vypuknout.

Teď trochu odborněji Radon (a máme stále na mysli 222Rn) je produktem přeměny uranové řady 238U, v řetězci přeměn předchází rádium 226Ra, a v řetězci dále následují radioaktivní izotopy olova, vizmutu a polonia. Jediný radon je plyn, ostatní nuklidy jsou vždy těžké kovy - ze země se do životního prostředí v zásadě nemohou dostat. Protože uran je přírodní materiál, všude přítomný, je v přírodních materiálech přítomný i radon a za vhodných okolností je nasáván do ovzduší našich domovů. Další postup radioaktivního řetězce je nepříjemný: do vzduchu se dostávají radioaktivní těžké kovy, po nadechnutí jsou zachyceny v hlenu dýchacího traktu, a při další radioaktivní přeměně ozařují zvláště účinným alfa zářením buňky epitelu. Jeho radiační zátěž způsobí zvrat v rakovinné bujení. Ve většině domů v ČR takové riziko nepřesahuje riziko svátečního kuřáka - zato v menšině domů přesahuje radiační zátěž i tu, jaká hrozí v nejbližším okolí Černobylské elektrárny. Proto je dobře o skutečném stavu v našich domácnostech něco vědět a proto je výhodné vědět něco o stavu radonu v zemi před stavbou domu.

Stanovit radon v ozvduší je poměrně snadné, aby však změřená hodnota byla dostatečně objektivní, nelze měřit okamžitý stav - ten se velmi rychle mění, ale průměrnou hodnotu. Nejlépe za jeden rok, ale většinou nelze tak dlouho čekat. Schválená metodika vychází z nejkratší doby měření jeden týden. Proto jsou na dobu jednoho týdne v měřeném objektu umístěna měřidla (nejčastěji elektretový systém s měřidly podobnými krabičce od jogurtu) a z jejich údajů lze usoudit na obsah radonu v domě. Měřením radiace u stěn lze vyloučit přítomnost stavebních materiálů s vysokým obsahem přírodních radionuklidů. Pokud výsledek není uspokojivý, různými postupy lze obsah radonu snížit: nejsnažší a nejrychlejší je zvýšit větrání, ostatní postupy jsou složitější a nákladnější. Vhodnou izolací lze zamezit přístup radonu z půdy do stavěného domu. Aby izolace byla účinná, ale nebyla zbytečně drahá, je zapotřebí znát stav radonu v zemi. V jednoduchém případě lze dostatečně objektivní výsledek získat změřením obsahu radonu ve vzduchu z podloží v patnácti bodech (z patnácti sond z hloubky asi 80 cm) a z propustnosti základové půdy v místě založení stavby. Pokud bude objekt rozsáhlý, nebo pokud založení bude hluboké, je postup úměrně složitější. Přesto je vhodnější znát skutečný stav před stavbou a konstrukci přizpůsobit místu, než z hotové stavby složitě odstraňovat radon.

Radon nelze považovat za smrtelnou zhoubu, jako u všech škodlivin v našem okolí je však nutné skutečný stav znát a chovat se k tomuto stavu přiměřeně.

Na dotazy rád odpovím prostřednictvím e-mailu

Úvodní stránka Jak se věci mají s radonem Malí chlapci na fotbale v Kunraticích